Słowa kluczowe: hale, konstrukcja, podłogi, posadzki,

DrukujPodłogi i posadzki


PODŁOGI PODNIESIONE

 

Podłogi podniesione coraz częściej montowane są w różnych obiektach użyteczności publicznej, biurach, czy pracowniach. Umożliwiają one ukrycie wielu instalacji pod podłogą, zapewniając równocześnie łatwy dostęp do nich, jak też tworzenie wielopoziomowych powierzchni.

 


Konstrukcja nośna podłogi podniesionej

W większości systemów podłóg podniesionych elementami nośnymi są regulowane słupki wykonane ze stali ocynkowanej. U góry słupka znajduje się głowica przystosowana do zamontowania poprzeczek usztywniających (trawers), łączonych na zatrzask lub złącze śrubowe. Gwintowane połączenie głowicy ze stopką umożliwia regulację wysokości podniesienia podłogi, a także dokładne jej wypoziomowanie. Słupki rozmieszczane są według siatki w rozstawie 60x60 cm, przy czym w miejscach występowania stałych obciążeń, np. od ścianek działowych, ustawiane są dodatkowo w linii ich przebiegu.

 


Pokrycie podłogi podniesionej
Ze względu na technologię, jak i materiał używany do ich wykonania, pokrycia podłóg podniesionych mogą być monolityczne płytowe, wylewane bądź kasetonowe.

  • Pokrycia monolityczne płytowe montowane są z płyt z gipsu integralnego o wymiarach 60x120 cm lub 60x60 cm. Są to pokrycia nierozbieralne, a połączenia miedzy płytami realizowane są przez złącza na pióro i wpust ukształtowane na ich krawędziach.
  • Podłogi wylewane tworzone są na wstępnym opłytowaniu opartym na słupkach nośnych. W tym rozwiązaniu jako "szalunek" wykorzystuje się płyty gipsowo-włóknowe o grubości 15-20 mm. Na nich układana jest warstwa izolacji akustycznej z pianki polietylenowej oraz izolacja z folii PE, a następnie wylewany jastrych anhydrytowy o grubości 35 mm.
  • Pokrycia monolityczne ze względu na swoją nierozbieralność wymagają utworzenia otworów rewizyjnych, umożliwiających dostęp do przestrzeni pod podłogą. W systemach płytowych wykorzystuje się w tym celu modularne płyty 60x60 cm bez złączy na pióro i wpust, natomiast w przypadku podłóg wylewanych, umieszcza się aluminiowe ramy, których górne krawędzie licują się z płaszczyzną jastrychu.
  • Pokrycia kasetonowe stosowane są przede wszystkim w pomieszczeniach, w których przewidywana jest częsta modyfikacja rozmieszczenia wyprowadzeń instalacji. Standardowy wymiar kasetonów, niezależnie od materiału z jakiego są one wykonane, wynosi 60x60 cm i jest zunifikowany z wieloma elementami wykorzystywanymi do montażu podpodłogowego, np. nawiewami wentylacyjnymi, grzewczymi. Kasetony podłogowe wykonywane są z płyt gipsu integralnego, wiórowych, betonowych, kamienia naturalnego lub w formie odlewów aluminiowych. Kasetony dostarczane są najczęściej z wykończoną powierzchnią (np. wykładzina PCW lub dywanową, drewnem) i krawędziami zabezpieczonymi przed uszkodzeniem taśmą z tworzywa sztucznego, profilem aluminiowym.
     




Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj