Słowa kluczowe: budowa, drenaż, fundamenty, grunty, izolacja, plac budowy, podpiwniczenie, wody gruntowe, zabezpieczenie przed wilgocią,

DrukujGrunty i plac budowy


WODY GRUNTOWE NA PLACU BUDOWY

 

Opady deszczu przenikają przez warstwy przepuszczalne gleby, zasilając tym samym wody gruntowe. Sprawiają one sporo trudności w czasie robót budowlanych, a po ich zakończeniu stanowią realne zagrożenie dla konstrukcji budynku. Dlatego musimy zabezpieczyć nasz nowy dom przed ich szkodliwym działaniem.

 

Wody gruntowe to wszelkiego rodzaju wody znajdujące się w strefie saturacji pod powierzchnią ziemi. Strefa saturacji to natomiast warstwa skalna, w której wszelkie szczeliny, pory i inne przestrzenie wypełnione są swobodnie przemieszczającą się wodą.

 

 

Czy wody gruntowe będą nam przeszkadzać w budowie?

Pierwszych oględzin możemy dokonać sami. Obserwując roślinność występującą na działce, możemy pobieżnie stwierdzić jaka jest głębokość zalegania wód gruntowych.

Jeśli na terenie, na którym zamierzamy budować, rosną gatunki bagniste (trzciny, pałki wodne) oznacza to, że ziemia jest podmokła. W takim wypadku podpiwniczenie terenu nie ma sensu, gdyż woda będzie nam cały czas zalewać piwnice.

Inna sytuacja jest wtedy, gdy na terenie rosną drzewa sosnowe, dojrzewają one bowiem na piaszczystej glebie. W takim przypadku wody gruntowe znajdują się głęboko, więc możemy pomyśleć o piwnicy.

Najdokładniej o rodzaju podłoża i głębokości wód gruntowych powiedzą nam badania geotechniczne dla danego terenu.

 

 

Sposoby zabezpieczania obiektów przed wodą i wilgocią

W przypadku podpiwniczonych budynków najczęściej wykonuje się drenaż opaskowy. Jeśli zrobimy go przed wzniesieniem domu, zapewnimy dodatkową ochronę fundamentom. Na ściany fundamentowe należy również nałożyć izolację przeciwwilgociową.

Jeżeli te metody nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, trzeba będzie obniżyć poziom wód gruntowych, np. przy pomocy instalacji igłofiltrowej. Możemy wtedy usunąć wodę z dużych głębokości, ale jest to metoda bardzo kosztowna. Dużo oszczędniejszym rozwiązaniem jest budowa domu bez piwnicy.

 

 

Dom bez piwnicy

Budynki niepodpiwniczone nie wymagają głębokiego osadzenia. Wykop na fundamenty powinien mieć głębokość niższą niż ta do jakiej przemarza grunt w ziemie (ok. 1 m). Aby dodatkowo zabezpieczyć nasz budynek, wykop należy zalać betonem zaraz po jego wykonaniu. Powinniśmy również nałożyć warstwe izolacyjne na ściany i powierzchnie fundamentów. W przypadkach najbardziej ekstremalnych można podnieść posadowienie całego budynku. Jest to metoda bardzo droga, ale zniknie nam całkowicie problem wysokiego poziomu wód gruntowych.


 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj