Słowa kluczowe: dekoracja, funkcjonalna kuchnia, kuchnia, urządzanie, wystrój wnętrz,

DrukujKuchnia


URZĄDZANIE KUCHNI

 

Funkcjonalna kuchnia to marzenie wielu kobiet. Jeśli, chcąc spełnić to marzenie, zdecydujemy się na przebudowę tego pomieszczenia, musimy pamiętać o kilku przyziemnych kwestiach.

 

Zwróćmy uwagę na pewne zasady obowiązujące przy urządzaniu kuchni, jak też niezbędne instalacje, które zapewnią wygodę i bezpieczeństwo pracy.

 

Złote zasady urządzania kuchni:
- kuchenka gazowa nie może być ustawiona w odległości mniejszej niż 50 cm od krawędzi okna,
- po obu stronach kuchenki należy zapewnić wolną powierzchnię blatu o szerokości co najmniej 40 cm (tzw. przestrzeń odstawcza),
- szerokość przejścia przed rzędem szafek to przynajmniej 120 cm,
- zlewozmywaka nie należy montować pod oknem, jeśli jego dolna krawędź znajduje się niżej niż 120 cm od podłogi,
- bezpośrednio przy chłodziarce nie ustawiamy kuchenki, ani piekarnika.

 

Na jednym blacie
Najpopularniejszym układem funkcjonalnym kuchni jest zabudowa jednoblatowa - szafki stojące przykryte są na całej długości blatem, a zlewozmywak czy kuchenka zostają w niego wbudowane. Układ taki ułatwia utrzymanie czystości, a wiele urządzeń kuchennych przystosowanych jest właśnie do takiej zabudowy.

 

Co z instalacją?
Przy przebudowie kuchni instalację wodną i kanalizacyjną możemy poprowadzić po wierzchu ściany, gdyż szafki stojące zasłonią jej przebieg. Do doprowadzenia wody ciepłej i zimnej najwygodniej użyć rur warstwowych, oznaczonych symbolem PEX-Al-PE, o średnicy 16 mm, które łatwo można wyginać nawet bez użycia specjalnych narzędzi. Połączenia z istniejącą instalacją wykonamy za pomocą złączek zaciskanych (montaż przeprowadza się przy użyciu dwóch kluczy), a w miejscu zamontowania baterii zakładamy kolanko mocowane do ściany.

 

Uwaga! W przypadku montowania baterii naściennej, rury trzeba będzie ukryć w bruzdach wykutych w ścianie, a dla uzyskania wymaganego rozstawienia końcówek przyłączeniowych warto zastosować specjalną płytkę montażową.

 

Doprowadzenie wody do zmywarki można zapewnić z trójnika wstawionego w rurę zimnej wody lub z rozgałęzienia zamontowanego na końcówce do podłączenia baterii.
Bardziej kłopotliwe może okazać się przeprowadzenie rur kanalizacyjnych ze względu na ich sporą średnicę (50 mm) i konieczność zapewnienia 2% spadku w kierunku odpływu. Dlatego, przy urządzaniu kuchni, w pierwszej kolejności powinniśmy ustalić w jakim miejscu umieścimy zlewozmywak.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj