Słowa kluczowe: formy pienne, fuksja, ogród, pielęgnacja, rośliny doniczkowe, sadzonki, wnętrze domu,

DrukujRośliny w ogrodzie


LATO - CZAS FUKSJI

Fuksja jest kwiatem przeznaczonym nie tylko do ogrodu. Ostatnio bardzo popularne stało się umieszczanie tych kwiatów na balkonach i tarasach. Jest charakterystyczna ze względu na swoje wiszące pędy, ozdobne kwiaty oraz łatwą pielęgnację.

 


Trochę historii.
Fuksja swoja nazwę zawdzięcza nazwisku niemieckiego lekarza i botanika Leonarda Fuchsa. Nazwał ją tak franciszkanin, żyjący w epoce Ludwika XIV, który odbył podróż na Dominikanę (która wtedy jeszcze nosiła nazwę Hispaniola), gdzie znalazł i opisał dotąd nieznany kwiat. Kariera fuksji zaczęła się na dobre na przełomie XIX i XX wieku w Kalifornii. W Polsce popularną jej nazwą jest ułanka. Po wojnie zainteresowanie tym kwiatem znacznie spadło, jednak już od jakiegoś czasu fuksja ponownie stała się bardzo modną rośliną.

 


Gdzie rośnie fuksja?
Po za tym, że każdy z nas może zasadzić sobie fuksję w doniczce na balkonie i cieszyć się jej wyglądem aż do pierwszych przymrozków, to w warunkach naturalnych możemy ją spotkać głównie na terenach górskich. Charakterystyczne miejsca dla ułanki to głównie obie Ameryki. Sześć gatunków można znaleźć na Nowej Zelandii, a tylko jeden na największej wyspie Polinezji Francuskiej - Tahiti. Ogólną ilość gatunków fuksji szacuje się na ok 100.

 


Pielęgnacja fuksji
Fuksja jest kwiatem odpornym na różnorodne warunki atmosferyczne. Fuksje uprawiane na gruncie można spryskiwać środkami przeciwko rdzy, a te które są uprawiane w pojemnikach trzeba chronić przed mszycami i mącznikiem szklarniowym.
Jeśli co roku chcemy hodować fuksję należy pamiętać o wymianie podłoża i o odpowiednim rozstawieniu kwiatów, aby sobie nawzajem nie przeszkadzały. Kiedy przesadzamy kwiat warto lekko rozluźnić jego bryłę korzeniową.


JESIEŃ: Przed zimą warto skrócić fuksji pędy i pamiętać o zostawieniu dwóch par liści.


ZIMA: W okresie zimowym trzeba kwiat przechowywać w chłodnym pomieszczeniu (4 - 8°C) i podlewać rzadko. Najlepiej dodatkowo przykryć go np. ściółką lub stroiszem. Nie trzeba się przejmować jeśli podczas zimy stracą swoje liście, ponieważ tak właśnie ma być. Pod koniec zimy zaczną wypuszczać pędy.


WIOSNA: W okolicach marca i kwietnia przenosimy kwiat w cieplejsze miejsce, a już w maju możemy ją wystawić na balkon.


LATO: Latem fuksja pokrywa się drobnymi kwiatami, a następnie pojawiają się na niej jadalne jagody. Najlepiej czuje się w miejscach półcienistych (za wyjątkiem niektórych nowych odmian np. Shadow dancer). Należy je regularnie podlewać i odżywiać min. raz na dwa tygodnie nawozami do roślin kwitnących.

 

 

Sadzonki:
Jeśli chcemy uzyskać sadzonki fuksji należy:


1. Pod koniec sierpnia przyciąć pędy i wynieść je do chłodnego i ciemnego miejsca (może to być np. piwnica).
2. W okolicach listopada powinno się przenieść sadzonki do pomieszczenia o temperaturze ok. 10°C i często podlewać.
3. Od połowy lutego można zwiększyć temperaturę do ok. 15°C.
4. Sadzonki zbiera się od grudnia do marca z wierzchołków pędów (dwuletnich lub jednorocznych) z tzw. piętką. Trzeba je ukorzenić w skrzynce uzupełnionej o wilgotny piasek lub perlit, a następnie przykrywamy folią perforowaną. Teraz odpowiednia temperatura dla sadzonek to 18 - 20°C.
5. Czekamy 3 tygodnie aby następnie rozsadzić ukorzenione sadzonki do osobnych doniczek z zasobnym podłożem. Następnie podcinamy końcówki pędów (uszczykujemy) nad drugim liściem. Należy to robić dość systematycznie. Im bardziej regularnie to robimy tym roślina ulega lepszemu krzewieniu.
6. Po 8 tygodniach przesadzamy kwiaty do innych pojemników i nawozimy.

 

 

Formy pienne
Bardzo korzystnie wyglądają fuksje w formie drzewek. Jednak uzyskanie takiego efektu trwa kilka lat. Jeśli bardzo nam zależy na taką formą kwiatu warto wiedzieć, że całe przygotowanie dzieli się na dwa etapy:


1. Wyprowadzenie pnia:
Ten etap rozpoczyna się zaraz po ukorzenieniu się sadzonki, która została posadzona pojedynczo w doniczce (musi mieć średnicę 10 - 15 cm) uzupełnionej żyzną ziemią. Kiedy fuksja uzyska wysokość 15 cm Zaczynamy podkrzesywanie czyli należy usuwanie wszelkich bocznych odgałęzień, które wyrastają z kątów liści. Etap ten może trwać nawet 2 lata. Wtedy roślina osiągnie wysokość ok. 1 metra.


2. Formowanie korony:
Na początek ścinamy wierzchołek rośliny. Pod miejscem gdzie ucięliśmy wierzchołek pojawią się nowe boczne pędy. Pędy dolne należy usuwać zostawiając 5 - 6 pędów szczytowych. W momencie uzyskania przez nie długości od 10 do 15 cm należy zacząć uszczykiwanie. Należy to powtórzyć ok. 4 raz aż uzyskamy planowaną gęstość rośliny. Zabieg ten nazywa się cięciem formującym i trwa ok. 1-2 lat. Dopiero po zakończeniu całej operacji uzyskujemy na koronie dużo kwiatów.
 

 

Ciekawostki
. Nektarem fuksji żywią się kolibry, które pijąc go zapylają kwiat.
. Jedynie Fuchsia magellanica może zimować w naszym ogrodzie, ponieważ jest przyzwyczajona do chłodnych warunków
. Odmian fuksji jest ok. 14 000.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj