Słowa kluczowe: aranżacja, dom, kuchnia, mieszkanie, projekt,

DrukujKuchnia


KUCHENNY MINIMALIZM

Wyposażenie kuchni powinno być tak rozplanowane, aby nie sprawiało żadnych trudności podczas gotowania czy wykonywania drobnych prac. Aranżacja kuchni daje nam wiele możliwości wykorzystania pomysłów dizajnerskich. Bogata oferta rynkowa może wręcz sprawić, że nie będziemy w stanie wybrać odpowiadającego nam stylu. Nadmiar informacji powoduje zdezorientowanie, dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z zasady "mniej znaczy więcej".


ELEGANCKA ASCEZA
Przywołujemy tutaj hasło minimalistów nie bez powodu. Kuchnia urządzona w tym stylu jest stonowana i uporządkowana. Cechuje się co prawda prostotą i surowością, ale jest za to bardzo praktyczna i harmonijna. Charakterystyczną cechą stylu minimalistycznego są proste podziały geometryczne, ostre kąty mebli i brak jakichkolwiek ozdób. Wszystkie urządzenia kuchenne powinny być skrzętnie schowane, aby nie psuć harmonii całości. Odpowiednie dopasowanie do siebie elementów pionowych i poziomych również jest charakterystyczne dla minimalizmu. W takiej kuchni nic nie dzieje się przez przypadek, wszystko musi być dokładnie rozplanowane.


Zapełnienie kuchni minimalistycznej zbędnymi bibelotami byłoby grzechem wręcz śmiertelnym. Kuchnia urządzona w tym stylu ma charakteryzować się ascetyczną elegancją. O ile te dwa określenia w innych przypadkach niekoniecznie się uzupełniają, tak w wypadku omawianej kuchni pasują doskonale.


Skoro kuchnia urządzona wedle zasady "mniej znaczy więcej" ogranicza pole manewru w jej upiększaniu, istotnym elementem jest dobór odpowiedniej kolorystyki. Absolutnie nie bójmy się poszaleć. To właśnie od doboru barw będzie zależał jaki kuchnia otrzyma charakter: drapieżny i nowoczesny czy klasycznie spokojny.


BLACK & WHITE
Często stosowanym rozwiązaniem jest kontrastowe zestawienie barw, na zasadzie "jasny kontra ciemny". W przypadku inaczej urządzonej kuchni (chociażby w tradycyjnym stylu) taki dobór kolorów mógłby całkowicie zepsuć kompozycję. Jednak nie w przypadku minimalistycznej kuchni, gdzie właśnie radykalne zestawienie barw "ożywia" ją. Jak zatem widać, wbrew pozorom podczas aranżacji tego typu kuchni możemy sobie na wiele pozwolić. Mało kto decyduje się na stosowanie zimnych kolorów, w obawie, że uczynią one wnętrze nieprzyjemnym, surowym. Jest to błędne myślenie, przynajmniej w odniesieniu do stylu minimalistycznego. W tym wypadku zastosowanie błękitu, bieli tudzież metaliku będzie orzeźwiająco działać zarówno na nasze ciało jak i umysł.


DODATKI
Jak wyżej zostało wspomniane, wszelkie kuchenne sprzęty muszą zostać skrzętnie pochowane, a o bibelotach zaśmiecających przestrzeń mowy być nie może. W jaki sposób zatem udekorować taką kuchnie, aby nadać jej swoistego "smaczku"? Za elementy zdobnicze mogą służyć uchwyty do szafek oraz akcesoria AGD, ale dizajnerskie, które wkomponowywały się w całość. Inną ozdobę stanowić może zestawienie mebli o różnych fakturach. Tez powinniśmy je łączyć na zasadzie kontrastu, np. gładki metal z chropowatym drewnem.


ŚWIATŁO
Duże znaczenie w takiej kuchni odgrywa oświetlenie. Światło punktowe, rozproszone lub białe pozwala podkreślić elegancję mebli oraz wydobyć grę światła i cienia. Odpowiednio wykorzystane będzie świetnie współgrać z barwą mebli. Duży wybór nowoczesnych lamp oraz karniszy dodatkowo posłuży za element zdobniczy. Warto pamiętać, że diabeł tkwi w szczegółach i nawet niepozorna, surowa lampa, której normalnie byśmy nie wybrali, idealnie może pasować do kuchni urządzonej w stylu minimalistycznym.


Podsumowując cały wywód, urok kuchni wykonanej w stylu minimalistycznym ma cztery główne zalety:

 

. Porządek zachowany dzięki dokładnemu rozplanowaniu przestrzeni i zrezygnowaniu ze zbędnych dodatków.

. Elegancki klimat stworzony za pomocą wyrafinowanych materiałów.

. Zabawa barwą i światłem, które automatycznie stają się jedynymi ozdobami.

. Wygodny układ szafek, który nie ogranicza ruchów i ułatwia pracę.

 

Coraz częściej spotkać można kuchnie otwarte na salon. W dalszym ciągu rozwiązanie takie jest uważane za nowatorskie, jednak niesie ze sobą sporo korzyści. Przede wszystkim kuchnie można uważać jako "przedłużenie" salonu. Do takiej sztuczki idealnie pasuje kuchnia minimalistyczna, która dzięki swojej prezencji będzie stanowić "serce" domu. Kończą się czasy, gdy kuchnie były skrzętnie zamykane, aby mało kto miał do nich dostęp. I bardzo dobrze. Grzechem byłoby uniemożliwić innym podziwianie eleganckiej, minimalistycznie urządzonej kuchni.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj