Słowa kluczowe: dach, folia, izolacja, para wodna, poddasze, szczelność,

DrukujWykonanie izolacji


IZOLACJA PODDASZA - FOLIA PAROIZOLACYJNA

Folia paroizolacyjna stała się popolurna odkąd poddasza nie służą już tylko jako suszarnie, ale także jako mieszkalna część domu. Wykańczanie poddasza w nowoczesnym budownictwie wygląda zupełnie inaczej niż przed laty.

 

Pomieszczenia na poddaszu muszą być jednocześnie szczelne (co zapewniają nowoczesne okna i termoizolacje) oraz suche.

Tymczasem tam, gdzie przebywają ludzie, gdzie znajdują się pomieszczenia o takim przeznaczeniu jak łazienka czy kuchnia, wytwarza się duża ilości pary wodnej. Para ta skrapla się i powoduje powstawanie wilgoci, która z kolei może wsiąkać w elementy konstrukcji budynku. Nie można do tego dopuścić, ponieważ wilgoć powoduje niszczenie elementów konstrukcyjnych. Szczególnie konstrukcje drewniane i termoizolacja, obecne na poddaszach, muszą być chronione przed wilgocią.

 

Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu wilgotności należy poddasze zabezpieczyć folią paroizolacyjną od wewnątrz. Układa się ją pomiędzy termoizolacją, a elementem wykończeniowym, np. płytą gipsowo-kartonową czy boazerią.

Działanie folii paroizolacyjnej polega na ochronie konstrukcji budynku, dachu oraz ocieplenia przed przenikaniem skroplonej pary wodnej poprzez spowolnienie przepływu pary. Folia nie ogranicza tego przepływu zupełnie, ale znacznie go opóźnia. Dzięki temu wilgoć powoli, ale sktuecznie odparuje na zewnątrz, nieprzedostając się do elementów konstrukcyjnych na stałe.

 

Folia paroizolacyjna może być wzmocniona za pomocą siatki (zbrojenie) lub pokryta aluminium (odbijające ciepło), może też mieć pasek klejący, ułatwiający montaż. Czasem do termoizolacji oferowana jest także wełna z folią z jednej strony, dzięki czemu dodatkowa paroizolacja nie jest już potrzebna.

Róźne są rodzaje i grubości folii paroizolacyjnej, np.:

  • Folie polietylenowe
  • Folie aktywne (przy równoczesnym stosowaniu foli wysokoparoprzepuszczalnej).

Ich dobór, jak również monataż, warto zlecić doświadczonej firmie budowlanej, ponieważ nie jest to łatwe zadanie.

 

Nieodłącznym elementem, który powinien towarzyszyć paraizolacji, powinien być dobry system wentylacji, umożliwiający sprawne odprowadzanie wilgoci. Zapewnienie paroizolacji bez wentylacji grozi powstaniem efektu torby foliowej, czyli skraplania się pary wodnej i powstawania wilgoci, a w konsekwencji grzybów i pleśni.
 





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj